Całkiem sporo osób mieszkających w mieście marzy o ucieczce w inne miejsce choćby na weekend, już zaraz, bez szczegółowego organizowania się. Znakomitym rozwiązaniem jest bez wątpienia posiadanie domku poza obrębem miasta, jakkolwiek nierzadko sporo nas to kosztuje, a jego wybudowanie wiąże się z dużą ilością należytego czasu. Z tego też powodu dobrą alternatywną dla nieruchomości letniskowej są domki holenderskie.

Renoma tej opcji oprócz niewysokiej ceny oraz konstrukcji niewymagającej długiego czasu tkwi w jej mobilności – nie musimy tkwić w jednym miejscu. Definicja domu nie jest tak naprawdę formalnie uchwycona w budownictwie, a sens stworzenia takiej możliwości ma miejsce w Anglii – aczkolwiek dla Polaków ów rodzaj mobilnego lokalu jest zazwyczaj sprowadzany z Holandii. Powodem stworzenia takiej alternatywy, jak domki holenderskie była pokusę wykonania czegoś o podobnym komforcie jaki daje nam typowy domek stojący, jednak oferujący możliwość podróżowania. Domek nie jest posadowiony na fundamentach, zatem nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę – są to obiekty tymczasowe. Na każdej z działek, na jakiej zamierzamy odpoczywać, mamy prawo pozostawać do czterech miesięcy. Po tym czasie wystarczy nieco zmienić jego lokalizację.

Zawsze możemy także wybrać opcję domu związanego z gruntem. Wtedy natomiast by tego typu nieruchomość powstała konieczne jest juz pozwolenie na budowę. Dochodzą też kolejne koszty biorące się z wykupienia gruntu. Zapewne jest też okazja wykorzystania mobilnego domu tylko przez określony czas – później można bez problemu przemienić go w stojący w wybranym miejscu na stałe. Jak z łatwością możemy się przekonać, wybór mobilnego domku oferuje nam naprawdę wiele możliwości. Nie musimy szukać odpowiadającego nam hotelu, tylko samemu decydować o komforcie i designie przestrzeni, która zostanie naszym towarzyszem podróży.