Domki wykonane z drewna, w większym stopniu niż inne budynki, są narażone na negatywny wpływ obecności gryzoni. W okresie jesieni, gdy dziko żyjące ssaki szukają ciepłego i bezpiecznego miejsca na schronienie, domki letniskowe są najbardziej narażone na różne straty, jakie te gryzonie mogą spowodować. Jak się przed tym chronić?

Nawet tak niewielkie zwierzęta jak myszy polne i szczury, które poszukują ukrycia przed nieprzyjazną zimą i chłodem, potrafią spowodować poważne szkody. Mogą na pewno przegryzać różnego rodzaju przewody, rury od kanalizacji, a nawet konstrukcję domu. Dzikie szczury mają na tyle mocne uzębienie, że są w stanie uszkodzić nawet beton, więc nie tylko domki rekreacyjne drewniane trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Żeby choć częściowo zapobiec nadchodzącej jesienią ofensywy szczurów i myszy, domki rekreacyjne drewniane wypada starannie zaaranżować. Nie zapominajmy o tym, że wszystkie drzwi i otwory okienne bezwzględnie muszą być szczelne. Przeciętnej wielkości mysz będzie potrzebowała zaledwie ośmiomilimetrowej luki, aby przemknąć do wnętrza, natomiast szczur — 13 mm, dlatego tak ważne jest by cała struktura domu była wytrzymała oraz nieprzepuszczalna. Bez wątpienia należy też pamiętać o właściwym zabezpieczeniu kratek ściekowych — luki między nimi nie mogą nigdy być większe niż 10 mm. Jeśli w domku drewnianym posiadamy pomieszczenie piwniczne, jej okna dobrze jest zablokować gęstą siatką z metalu.

Stosunkowo starą, jednak wypróbowaną techniką obrony domów przed szczurami jest wykopywanie tzw. rowków chwytnych. Są to małej wielkości rowki o głębokości 20—30 centymetrów, kopane w pobliżu ogrodzenia działki. Co parę metrów należy też wykopać większą studzienkę, którą wyłożymy rurą PCV w ten sposób małe ssaki nie będą miały możliwości wspinać się po jej ścianach).

Należy dodatkowo pamiętać, że domki rekreacyjne drewniane w każdym przypadku powinny być utrzymane w idealnym porządku. W żadnym wypadku nie pozostawiajmy smakowitych resztek w miejscach o łatwym dostępie. Pomoże to tylko namnażaniu się gryzoni oraz przybieraniu ich lokalnej populacji.