Dotknięci niepełnosprawnością i ograniczeniami ruchowymi często wykazują się brakiem aktywności – co stanowi jedno z największych zadań społecznych. Impuls dla stanowczych działań stanowi myśl techniczna, która coraz pewniej rozwiązuje problem mobilności, w znacznej mierze stanowiący ogromną przeszkodę. A wszystko za sprawą nowoczesnych pojazdów dla osób z niepełnosprawnością, takich jak skutery inwalidzkie elektryczne. Jeżdżąc skuterami, osoby niepełnosprawne od razu odzyskają poczucie względnej swobody. Skutery inwalidzkie elektryczne, w połączeniu z przyjaznymi dla niepełnosprawnych ułatwieniami w architekturze, skłaniają te osoby do samodzielnych wyjazdów w przestrzeni publicznej, a także zachęcają do aktywności zawodowej.

Najważniejsze zalety skutera inwalidzkiego

Skutery inwalidzkie elektryczne to nie to samo, co wózki – różnią się od nich większymi prędkościami, które oszczędzają czas, a dzięki temu umożliwiają docieranie nieco dalej . Poza tym – koniecznie wygoda i proste kierowanie. Technologia musi zapewnić łatwość uzupełniania poziomu energii skutera. Dziury, wyboje, nierówna nawierzchnia – takie przeszkody solidny skuter powinien pokonywać z dużą stabilnością jazdy. Porządny skuter inwalidzki elektryczny wykaże się niewielką wagą oraz ergonomią budowy. No i wreszcie możemy zobaczyć oryginalne pomysły projektantów, różniące te maszyny od tradycyjnych wózków inwalidzkich.

Dobre rady przy wyborze skutera
 
Przy wybieraniu modelu należy przeanalizować kompatybilność i dopasowanie użytkownika ze sprzętem, przy czym powinno się zwrócić uwagę na stopień ograniczeń ruchu i kondycji manualnej. Kolejne ważne parametry to wydajny akumulator oraz konkretny silnik, który decyduje o szybkości, zdolności pojazdu do przejechania większych odległości i wydajne pokonywanie barier i nierówności terenu. Trzeba także dobrać wymiary pojazdu do konkretnej osoby. Zadbajmy o promień skrętu, który może dochodzić nawet do 200 stopni, oraz niezawodne na wszelkich nierównościach amortyzacje. Ostatni i nie mniej ważny krok w ocenie skutera, to komfort i bezpieczeństwo zawdzięczane przydatnym drobiazgom – oświetleniu i lusterkom, regulacji kolumny układu kierowniczego, opcjom fotela i kształtowi kierownicy umożliwiającemu obniżoną pozycję rąk.