Teraźniejszy wysiłek dla odniesienia sukcesu ogromnie kontrastuje z obrazem sportowego wyczynu z poprzednich dziesięcioleci. Już nie sam zryw mięśni przynosi wyniki – coraz ważniejsze jest również odpowiednie przygotowanie wewnętrzne, którym interesuje się psychologia sportu. Czy sportowiec musi się o nią tak dalece martwić?

Czym zajmuje się psychologia sportu?

Psychologia sportu to sztuka badająca i wyjaśniająca zdarzenia i napięcia, jakie przeżywają sportowcy na etapie konfrontacji, ale ostatecznie nie do końca o to chodzi. Psychologia sportu jest odpowiedzialna za to, by dzięki ćwiczeniu psychiki poprawić wyniki wyczynowca i zmienić na lepsze funkcjonowanie osoby uprawiającej sport. W sporcie praktykuje się jej zastosowanie nie tylko wtedy, gdy trzeba zniwelować skutki porażki. Pracując ze sportowcem, trzeba zaplanować to uprzednio, zanim pojawią się niepowodzenia, by był na to przygotowany.

Na co można liczyć, słuchając psychologa sportowego?

Nie wolno narażać na utratę siły psychicznej atlety – stanie się wówczas niezdolny do wygrywania. Gdy posiada nieodporną sferę myśli i odczuć, najpewniej jego sukcesy także ulegną pomniejszeniu. Z tego powodu profesjonalny atleta tak samo solidnie jak do treningu fizycznego musi podejść do rozwoju jakości warstwy psychicznej. Powinno dać mu to ogromny zastrzyk optymizmu przed startem. Z tych samych przyczyn odpowiednia kondycja psychiczna pomoże sportowcowi podnieść się po przegranej czy spowoduje, że nie podda się rezygnacji, jeśli pojawi się kontuzja, tylko zaciśnie zęby, by wrócić do uprawianej przez siebie dyscypliny. Za sprawą psychologii sportu w jego karierze ukształtuje się również odpowiednia hierarchia celów.

Czy wiara w siebie zastępuje trening?

Czy mają rację ci, którzy uważają, że sportowiec potrafi pokonać konkurentów wyłącznie dzięki żelaznej woli wygranej? Jest to niewłaściwe myślenie i nie tędy droga do skuteczności sportu. Psycholodzy sportowi mogą zadziałać w odpowiednim nastawieniu do startów i przepracować ewentualną przegraną, ale absolutnie nie ulepszą formy sportsmena, jeśli ten zaniedba treningi. Ani jeden program przygotowawczy nie powiedzie się bez balansu ćwiczeń fizycznych i mentalnych.