Seniorzy nagminnie napotykają sporo niedogodności w codziennym życiu. Najpoważniejszym problemem dla starszych ludzi jest brak dawnej wytrzymałości ruchowej. Wielokrotnie, czują się oni przez to obowiązkiem dla swoich krewnych. Jakie kroki warto podjąć, aby życie człowieka z dysfunkcjami było prostsze?

Ograniczenia ludzi starszych

W codziennym funkcjonowaniu osoby starsze zmagają się z wieloma utrudnieniami. Kłopoty te przeważnie kojarzą się z psującą się sprawnością ruchową. To, co nie sprawiało im kiedyś żadnego problemu, po paru latach może okazać się przeciwnością nie do pokonania. Wchodzenie po schodach czy pokonanie kilkudziesięciu metrów to trudności z jakimi seniorzy spotykają się codziennie. Funkcjonowanie poza domem dla seniorów jest niezmiernie trudne, aczkolwiek we własnym domu również napotykają niemało kłopotów w codziennym życiu. Największą trudność potrafią sprawić najbanalniejsze czynności. Przygotowanie obiadu, uporządkowanie domu, kąpiel… dla osoby z ograniczeniami fizycznymi to wielkie wyzwanie. Wszystkie te ograniczenia powodują, że osoby starsze zaczynają czuć się wyizolowane w otaczającym je świecie. Dla osób starszych bardzo przykre jest wspominanie, że niegdyś ze wszystkim radzili sobie sami, a aktualnie wymagają pomocy przy najprostszych czynnościach. Ograniczeniom wynikającym z braku wydolności fizycznej można nieco zaradzić. Na rynku aktualnie dostępne są ciekawe, poprawiające życie gadżety i przybory.

Bezpieczna łazienka

W polepszaniu jakości życia seniorów wesprą na pozór banalne akcesoria. Najpowszechniejszym kłopotem ludzi starszych jest swobodne korzystanie z łazienki. Tu z pomocą może przyjść siedzisko pod prysznic. Bardzo łatwo je umieścić w dowolnym prysznicu, Siedzisko pod prysznic nie jest też dużym wydatkiem – jego montaż nie kosztuje zbytnio wiele. Bez wątpienia natomiast ułatwi ono seniorom czynności związane z codzienną kąpielą. Siedzisko pod prysznic to przede wszystkim wsparcie stawów i kręgosłupa. Dzięki niemu nestor nie musi długo pozostawać w niewygodnej pozycji. Dla seniorów może to być bowiem czynność sprawiająca mnóstwo kłopotów. Dla seniorów, którzy w łazience mają wannę, siedzenie również będzie atrakcyjnym rozwiązaniem. Pomocnym akcesorium łazienkowym poprawiającym bezpieczeństwo są także specjalne uchwyty. Dzięki nim osoba z niepełnosprawnościami będzie mogła w prosty sposób podnieść się oraz podciągnąć.