Jakże często pragniemy być bliżej natury, aczkolwiek bez rezygnacji prywatnego azylu. Najlepiej byłoby połączyć to z powiększeniem metrażu swojego domu. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się postawienie zadaszonej oranżerii – zwanej też ogrodem zimowym.

Prywatna oranżeria – co będzie potrzebne do jej stworzenia?

Musimy być zdecydowani na to, czemu będzie służyć zabudowa. Mamy do dyspozycji ogrzewaną lub nieogrzewaną wersję oranżerii. Od tego zależeć będzie rachunek inwestycji, a także konstrukcja. Dalszym punktem programu po ustaleniu funkcji, jaką ma odgrywać zielone centrum naszej nieruchomości, jest wybór jego usytuowania. Living room z wyjściem na ogród zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem ze względu na utrzymanie tła z przejściem na naturalny pejzaż.

Optymalna inwestycja – ogród w pomieszczeniu na zimę

Najbardziej zależy to od kierunków NEWS – na przykład od strony południowej ogród uzyska silne nasłonecznienie bez względu na porę roku, także zimą. Nawet tak bardzo, że najbardziej egzotyczne rośliny znajdą tu znakomite warunki do wzrostu. Jednak pamiętaj, że taki wybór skutkuje koniecznością zamontowania sprawnej wentylacji i filtrów na szybach. Oranżeria wschodnia , choć redukuje poziom przedostawania się energii słonecznej, również powinna posiadać możliwość zacienienia oraz odpowiednią wentylację. Ogród pod dachem od zachodu będzie nasłoneczniony po południu, natomiast od północy wykazuje się mocnym zacienieniem. Wiele roślin w takiej oranżeria może cierpieć na brak promieni słonecznych, a sztuczne światło może okazać się niezwykle kosztowne.

Ogród zimowy – nie zapomnij o tych szczegółach

Oranżeria już postawiona – broń Boże nie zmieniaj założonej aranżacji. Zagospodarowanie posadzki rozwiążą łatwe w utrzymaniu płytki gresowe. Porządne technorattanowe umeblowanie będzie skuteczną ideą na przetrwanie inwazję promieniowania uv. Warto również pomyśleć, by nieopodal czekały w pogotowiu ciepłe koce. Wzornictwo wymaga wzięcia pod uwagę indywidualnych preferencji. Często realizowanym projektem bywa wykorzystanie oranżerii na jadalnię. Właściwie wystarczy duży, solidny stół z drewna i komplet mocnych krzeseł – możliwość biesiadowania na łonie natury nawet w zimowe miesiące zachwyci zaproszonych gości. Pod koniec dnia nastrój stworzy klimatyczne światło tworzące romantyczną aurę.