Inteligentny dom jest wypełniającym się marzeniem twórców science fiction, co powinno cieszyć zwykłych lokatorów lokali. Dzięki układowi urządzeń realne staje się poddanie zdalnemu sterowaniu pewnych działań. Poza tym dom inteligentny umie samodzielnie odpowiadać za wydatkowanie prądu w takim stopniu, że staje się najoszczędniejszym rozwiązaniem pod tym względem.

Inteligentny dom: co to takiego?

Prawie wszyscy znają hasło: dom inteligentny, ponieważ ta rewolucyjna technologia niesie z sobą mnóstwo korzyści i nie ma żadnych słabych stron. Ta nazwa rodzi skojarzenia ze znanymi z filmów fantastycznym konstrukcjami, ale mówimy o teraźniejszości i sprawa wygląda nieco inaczej. Dom inteligentny będzie znajdować się gdzieś w okolicy i na pozór niczym nie wyróżnia się na tle leżących nieopodal budynków – tajemnica kryje się wewnątrz, a ściślej rzecz ujmując, pod tynkiem i na ścianach. Za funkcjonowanie zdalnego uruchamiania sprzętów odpowiada instalacja. Przebieg i działanie układu w każdym przypadku wygląda odmiennie, gdyż każdy właściciel inteligentnego woli dostosować jego pracę wg własnych preferencji lub oczekiwań. Ponadto instalując przebieg układów, to użytkownik ustala, czy będzie włączał do systemu poszczególne części, czy całe systemy, jak np. kino domowe czy kuchenne automaty.

Różne wizje domu inteligentnego

Biorąc pod lupę inteligentny dom, w jego przypadku układy dzielą się na dwa typy – system przewodowy i bezprzewodowy np. https://www.wulian.pl/. Jak wiadomo, ten pierwszy korzysta z przewodów, a drugi działa w oparciu o wi-fi lub bluetooth. W dopiero co zbudowanym domu będzie można z łatwością położyć przewody i ukryć je pod tynkiem. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jeśli zdecydujemy się na przemeblowanie – trzeba wtedy zapamiętać to, jak rozprowadzone zostały wiązki. Z kolei systemy bezprzewodowe rewelacyjnie zadziałają w budynkach i mieszkaniach, które mają już lokatorów – nie trzeba niczego naruszać, by położyć kable.

Czy stać mnie na inteligentny dom?

To pytanie zadaje sobie pewnie mnóstwo ludzi zainteresowanych instalacją systemów niezbędnych do stworzenia inteligentnego domu. Na szczęście część gotowych zestawów wcale nie jest taka kosztowna – można je nabyć już za kilkaset złotych. Trzeba też przypomnieć, że w wiele rozwiązań (takie jak np. ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym) dobrze zainwestować także z uwagi na energooszczędność. Zakup może zwrócić się w niedługim czasie, a a poza tym decydujemy się na standardy chroniące naturę.