Codzienne życie osoby z niepełnosprawnością wymaga pomocy innych, jednak trzeba zostawić jak najwięcej przestrzeni do samodzielnego funkcjonowania. Optymalnym miejscem do zorganizowania ułatwień jest mieszkanie, w którym mieszka na stałe. Niezależność to wyzwanie dla niepełnosprawnych i należy zrobić wszystko, by przyczynić się do likwidacji ograniczeń.

Co pomoże osobie z niepełnosprawnością?

Różne udogodnienia sprawdzą się we wnętrzu dla osoby z ograniczeniami ruchowymi, by mogła żyć sama. Wiele określa nasilenie stopnia dysfunkcji. Najważniejsze ułatwienia dotyczą łazienki – podstawa to uchwyty dla niepełnosprawnych mocowane przy sedesach i pod prysznicem. Oprócz tego pomocne są siedziska prysznicowe lub wannowe, podesty, stopnie i maty zabezpieczające przed poślizgnięciem. Oprócz przestrzeni łazienkowej niezwykle istotne pozostaje przystosowanie każdego pomieszczenia w mieszkaniu, by jednostka niepełnosprawna mogła funkcjonować na własną rękę.

Najważniejsze akcesoria wspomagają poruszanie się

Gdy ograniczenie sprawność implikuje jeżdżenie na wózku, wszystko w mieszkaniu trzeba przystosować w takim zakresie, aby umożliwić przemieszczanie się z wózka na łóżko czy toaletę. To samo dotyczy kwestii, jak wysoko montowane są meble np. zlewozmywak, sedes, zabudowa kuchni, szuflady oraz materace. Do przesiadania się z wózka na sedes i odwrotnie, niezbędne są niezawodne uchwyty dla niepełnosprawnych, jeśli tylko doda się je na odpowiedniej wysokości. Funkcjonujące od dawna standardy jak na przykład wysuwane blaty minimalizują utrudnienia w korzystaniu z tradycyjnego stołu przez ludzi z deficytami.

Dywany, progi, stopnie dzielące pokoje – powinno się je zdecydowanie wyłączyć z przestrzeni wykorzystywanej przez osobę z ograniczeniami ruchu. Niezależnie od pomieszczeń prawdziwą innowacją będą uchwyty dla niepełnosprawnych – realna, nie do przecenienia wsparcie w samodzielności. Można je umocować w każdym miejscu, w którym zachodzi taka konieczność.