Przygotuj zadaszenie na nadejście wichury – o czym nie można zapomnieć?

Anomalia klimatu pojawiają się bardzo często. Ekstremalne wskazania na termometrze, opady śniegu i gradu w maju czy deszczowy koniec roku – do tego się już przyzwyczailiśmy. Od niedawna w Polsce można natknąć się na szalone, mocne podmuchy wiatrów. Wskutek tego doszło do licznych szkód materialnych w trakcie gwałtownych huraganów. Oprócz spadających konarów kłopot generują niezbyt wytrzymałe dachy.

Już nie musisz obawiać się huraganu!

Skrajne warunki pogodowe nad Polską to coś zupełnie zaskakującego, zatem powodują, że zachodzi konieczność przystosowania budowli m.in. przez odpowiednie zaprojektowanie konstrukcji dachowej. Musimy dopasować rodzaj konstrukcji dachowej do strefy wiatrowej określonej dla konkretnej lokalizacji. W celu zorientowania się w sytuacji należy poznać tzw. mapę podziału Polski na strefy obciążenia wiatrem. W razie potrzeby o niezbędne pomiary warto zwrócić się do fachowca. Niezawodne położenie poszycia dachu wymaga doświadczonego dekarza. Opłaca się zastosować materiały z najwyższej półki, podobne do tych, które ma w ofercie na przykład firma Creaton.

Im więcej waży materiał, tym opiera się żywiołowi

Groźba zerwania poszycia rośnie wprost proporcjonalnie do siły podmuchów. Rzecz jasna, mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy huragan ma taką moc, że typ tworzywa jest bez różnicy i całość ulega zniszczeniu. Istnieją jednakże praktyki, dzięki którym zwiększa się poziom bezpieczeństwa i to nimi warto kierować się podczas wyboru solidnego zadaszenia.

Naczelna zasada głosi – im ciężej, tym lepiej. Od popularnej blachodachówki skuteczniejsze są komponenty z ceramiki lub cementu. Oprócz ciężaru ważne jest to, że są one montowane na dachu pojedynczo. Podczas ataku żywiołów ruszają się, zapewniając swobodne ruchy powietrza. Przy arkuszach blachy ryzyko, iż gwałtowne ataki oderwą poszycie razem z konstrukcją drewnianą, jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne.