Decyzja o wyborze dobrego tworzywa na wymianę pokrycia dachowego jest nie lada wyzwaniem, tym bardziej, gdy mamy zamiar postawić dom, ale dysponujemy niewielkim budżetem. Jako pierwszy krok należy mieć odpowiednią wiedzę i porównać cechy możliwych rozwiązań. W razie wątpliwości należy także zainteresować się informacjami, które znajdziemy między innymi na stronie producenta lub dystrybutora.

Papa termozgrzewalna – kiedy będzie najlepszym wyborem?

Remonty, nawet te najprostsze, zawsze wiążą się z koniecznością odpowiedniego przygotowania i zaplanowania prac. Jest tak również w przypadku chęci remontu pokrycia dachowego. W przypadku planu samodzielnej pracy, powinniśmy przed rozpoczęciem remontu sprawdzić stan i określić typ pokrycia dachowego, a później wybrać odpowiedni materiał na jego wymianę. Sporo osób od razu w chwili wejścia na dach budynku widzi, że są na nim liczne nierówności, przez co nie wiadomo jak zaplanować konserwację dachu. Tutaj zaczynamy się zastanawiać: czy lepiej będzie papę, czy lepiej wybrać gont bitumiczny? W takim momencie najprawdopodobniej wiele osób pójdzie do odpowiedniego punktu sprzedaży, a w nim postawi na specjalną masę, która nie wymaga rozgrzewania, jakim jest gont. Aby naprawić dach, potrzeba go zaledwie parę warstw. Choć ma wiele zalet, to nie zawsze będzie najlepszym wyborem. Główną z przeszkód w użyciu gontu są wszelkie nierówności występujące na dachu. Utrudniają one dotarcie do wszystkich miejsc Jeżeli zdecydujemy, aby na dach trafiła jednak papa termozgrzewalna, to możliwe, że okaże się to o wiele lepszym rozwiązaniem. Kiedy prawidłowo pokryjemy papą na cały dach, wtedy niemal pewne jest, że po zakończeniu remontu przez kilka następnych lat będziemy mieć spokój bez konieczności zadręczania się wszelkimi pracami remontowymi.

Wybór rodzaju pokrycia dachowego jest uzależniony od kształtu dachu

W teorii można uznać, że wymienione rozwiązania są równie dobre. Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od rodzaju danego dachu. Może się okazać, że to gont bitumiczny będzie idealną opcją. Takie rozwiązania mogą być użyte najczęściej wtedy, kiedy uszkodzenia przeznaczone do naprawy pojawiają się na dachach stromych i płaskich, ale o regularnym kształcie. Tylko w takiej sytuacji możemy mieć zapewniony łatwy montaż łatwego montażu. Gont bitumiczny wyróżnia się wyjątkową odpornością na działanie grzybów, jest także doskonałą izolacją akustyczną, a poza tym jego montaż jest łatwy, niestety jego mankamentem jest to, że jest również mniej trwały. Papa termozgrzewalna jest za to materiałem o wiele bardziej elastycznym, a do tego znacznie trwalszym, jednak do jej położenia wymagane jest dokładniejsze przygotowanie podłoża. W trakcie aplikacji nie powinny być widoczne jakiekolwiek nierówności – z nimi papa nie zostanie wystarczająco stabilnie zamontowana. Następny krok wymaga użycia profesjonalnego palnika, który jest niezbędny do podgrzania układanej papy. Mimo wszystko są to niewymagające czynności, a przyłożenie się do ich wykonania może zagwarantować nam naprawdę profesjonalny efekt końcowy.