Czy ekspertyza budowlana jest naprawdę niezbędna? Przeważnie mało komu się podoba, że cena ma prawo wydać się wygórowana, lecz dobrze jest się poważyć na jej realizację w różnych sytuacjach. Dla inwestujących w obiekty to poważne sygnały, czy nabywana substancja architektoniczna ma się tak doskonale, jak zapewnił sprzedający. Zaś te osoby, które planują skomplikowany remont lub modernizację, otrzymują wiedzę odnośnie kondycji budynku.
Ekspertyza budowlana – obowiązkowe informacje
Nie ma powodów, by brać za złą monetę słowa sprzedającego. To od niego otrzymujemy komplet wiadomości o aktualnym stanie, usterkach. Często mamy także plany renowacji lub dobudowy nowych części – tarasu, wykonanie przybudówki. Zapowiada się wówczas wizja jeszcze większych nakładów, a zakres środków na przedsięwzięcie najczęściej okazuje się za mały. Nie da się jednakże bez fachowej próby wsparcia, pozyskać orientacji na temat części nośnych, sił, żywotności itp.. To jedynie fragment z danych, których dostarczy nam ekspertyza budowlana.
Czego możemy się spodziewać po ekspertyzie budowlanej?
Jeśli zgadzamy się na jej przeprowadzenie, nie tylko zorientujemy się w prawdziwym stanie nabywanej nieruchomości, ale jesteśmy w stanie także naprawdę ocenić konieczności remontowe i modernizacyjne, które wykonamy w następnej fazie. Nie przegapmy tego, że lekkie potraktowanie przeglądu obiektu może skutkować katastrofą budowlaną, nie mówiąc o narażeniu mienia, a nawet zdrowia i życia wśród mieszkańców.
Ekspertyza budowlana to tak naprawdę wieloaspektowa, bardzo szczegółowa ocena techniczna stanu obiektu. Rozliczne składowe ekspertyzy wymagają czasu i skomplikowanych wyliczeń. Przeprowadza je rzeczoznawca budowlany, uwzględniając takie składowe jak obciążenia, wytrzymałość czy stan newralgicznych punktów w szkielecie budynku.
Składniki ekspertyzy budowlanej
Ważna ekspertyza budowlana zawiera opis przedmiotu badań oraz powód, dla którego się ją robi. Powinna opisać, które punkty czy fragmenty konstrukcji podlegają badaniu. Nie obędzie się bez dokumentacji fotograficznej i rysunkowej. Nie może także zabraknąć wyliczeń dopuszczalnych obciążeń. Stan faktyczny to jedno, istotna jest również wiedza, jakie mamy usterki w badanych budynkach i co zrobić, by obiekt wrócił do stanu poprzedniej użyteczności.
LUBIANE
Dom
Dlaczego budować mniejszy dom? Przemyślane argumenty za umiarkowanym metrażem
Zdrowie
Jakie korzyści daje olej z czarnuszki?
Dom
Domowe sposoby na wyczyszczenie piekarnika: sprawdzone metody