Domki drewniane są często doceniane przez entuzjastów prywatnego relaksu. Otrzymujemy w ten sposób poczucie niezależności i spokoju, których trudno spodziewać się po wynajętej prywatnej kwaterze lub pokoju hotelowym. Inwestowanie w taki domek skutkuje świetnym źródłem dochodów, dlatego na ich wzniesienie lub nabycie daje się namówić duża liczba osób.

Gdy marzy ci się domek drewniany, zapamiętaj kilka ważnych uwag, które podpowiedzą ci wiele ciekawych rozwiązań. Często gros ludzi zagadniętych, czy trzeba mieć zezwolenie na domek letniskowy drewniany nieprzytwierdzony do podłoża, nieprawidłowo odpowiada że tak. Stąd też wiele nabywców kupuje domek z drewna ustawione na równej konstrukcji z betonowych bloczków. Kolejną sprawą jest to, co domek ukrywa w środku. We własnym interesie zadbaj o pewność, co wynajmujesz oprócz… pustego domku. Rzecz nie rozbija się wyłącznie o umeblowanie i sprzęt gospodarstwa domowego, ale także o uszczelnienie i termoizolację w ścianach i podłodze. Domki drewniane bez fundamentów bywają pozbawione tych elementów konstrukcji, więc szykuje ci się potyczka z kolejną inwestycją. Nikomu nie sprawi radości pojawienie się nieplanowanych nakładów – musisz dokładnie dowiedzieć się o tym przed zakupem.

Domki letniskowe drewniane na fundamentach ciężej eksploatować, poza tym wymagają urzędowej zgody. Łatwiej je przygotować do zimy, ogrzać itd. Najważniejsze wymagania to wentylacja, ocieplenie i solidne pokrycie dachu. Tak samo konieczne jest, aby podłoga została odizolowana od ziemi. W grę wchodzi opcja domku przygotowanego tylko na lato. Wówczas nie będzie konieczności zakładania ogrzewania. Wtedy w omawianej fasadzie pojawia się większe przestrzenie dla okien – w przypadku samodzielnego montażu. Do budowy takich mini chatek wykorzystuje się zazwyczaj tanie drewno: sosnę, świerki lub iglaki skandynawskie.

Oto kolejna garść informacji

Koniecznie należy zastanowić się nad przestrzenią otwartą. Mamy tu ogromne ilości tego, z czego chcielibyśmy korzystać w letnie, wakacyjne wieczory – świeżego powietrza. Na tarasie miło się gawędzi, pije kawę, oddaje się lekturze itd. Wybierzmy dużą powierzchnię – jeśli jest położony po obu stronach, gwarantuje opalanie i zacienienie do wyboru o każdej porze. Ważne, by taras miał głębię utrzymującą cień. Niektórzy nie wyobrażają sobie domku bez kominka. Powoduje on zmianę nastroju na bardziej romantyczny, ale też ogrzewa podczas chłodniejszych dni.

Jeśli domek ma zostać z wami na dobre i złe, zastanów się dobrze, czego od niego oczekujecie. Czy warto inwestować w niego dużo pieniędzy, czy też można zapewnić mu jedynie podstawowe wyposażenie potrzebne podczas letniego wypoczynku? Domki drewniane letniskowe zawsze znajdą swoich amatorów. Warto w nie inwestować oraz spędzać w ich zaciszu okres wakacyjnego urlopu z naszymi bliskimi.