Świat nauki od dziesięcioleci informuje i ostrzega, jak negatywnie działają na nas metale ciężkie. Dokładają dużą cegiełkę do rozchwiania immunologi człowieka, mogą powodować mutowanie elementów DNA, a także przekształcić ich ekspresję, co generuje wiele problemów autoimmunologicznych, alergii czy nowotworów. Ogrom metali ciężkich znajduje się w środowisku – niestety wszystko to trafia do na nasze talerze. Czy można potwierdzić zagrożenie tymi substancjami tkwiącymi w żywności? Jak działa soeks ecovisor f4?

Metale ciężkie to zanieczyszczenie tkwiące w żywności

Metale ciężkie są powodem wielu nieżytów długotrwałych i nagłych. Te drugie bywają zainicjowane przez m.in. miedź, rtęć czy astat. Długotrwałe postaci toksykacji często długo nie wykazują jakichkolwiek objawów oraz mieć formę bezobjawową, a ujawniać się dopiero po pewnym czasie. Metale ciężkie, które przedostaną się do komórek, powodują przede wszystkim zmiany w syntetyzowaniu białka i perturbacje w procesie produkcji energii, przez co mogą powstawać poważne schorzenia. Zauważono duże odniesienia między śmiertelnością o etiologii nowotworowej a stężeniami metali ciężkich w środowisku. Do naszego ustroju metale ciężkie dostają się przez skórę, przez układ oddechowy oraz z pokarmem. U człowieka gromadzenie się metali ciężkich dotyczy nade wszystko narządów, które odpowiadają za detoksykację – usuwanie metalu, a więc wątroby i nerek. Fachowe źródła wskazują mięśnie, kości, a także mózg w roli miejsca zawierającego następne usytuowanie tego stężenia. Podstawowym programem profilaktycznym będzie określenie stężenia metali ciężkich w posiłkach. Z tego powodu stworzono Provisional Tolerance Weekly Intake, czyli wskaźnik PTWI , czyli tymczasowe tygodniowe dopuszczalne stężenie szkodliwych pierwiastków.

Uważaj na te metale obecne w ulubionych potrawach

Nie każdy ufa temu co zawarte w opisie artykułów spożywczych i na własną rękę próbuje ustalić, co ma w sobie konkretny towar. Optymalnym patentem będzie tester żywności – soeks ecovisor f4. Jednakże osoby, które nie zetkną się z tym sprzętem, a chcą wiedzieć coś o metalach ciężkich w pożywieniu, muszą mieć świadomość, że do najbardziej niebezpiecznych substancji zaliczane są:

Ołów – znane produkty to marchewka, buraczki , seler, a ponadto wieprzowina (w tym podroby) i słodzone napoje gazowane.

Kadm – to możliwy składnik zbóż, przetworów i wyrobów zbożowych (chleb, makaron kasza, ryż), poza tym kakao, czekolady i grzybów.

Rtęć – ten metal może się odkładać w niektórych rybach, np. rekinie, węgorzu, soli czy morszczuku, owocach morza, ewentualnie w konserwach rybnych.